Technologia oczyszczania ścieków - Oczyszczalnia Ścieków w Korzyścienku k/Kołobrzegu
Oczyszczalnia funkcjonuje przy zastosowaniu technologii trzyfazowej osadu czynnego. Ścieki surowe dopływające do oczyszczalni oraz ścieki dowożone trafiają najpierw do bloku mechanicznego oczyszczania.
Część mechaniczna obejmuje następujące obiekty:
- komory wlotowe KW,
- budynek krat BK, w którym zamontowane są trzy kraty gęste, schodkowe, typu OZ-E/800/6 o prześwicie 6mm, produkcji Eko-Celkon Puck,
- dwukomorowy piaskownik przedmuchiwany z łapaczem tłuszczów i części pływających, PP o pojemności każdej komory V= 420 m3,
- budynek techniczny piaskownika BTP,
- komory wstępnego napowietrzania 2 szt. KWN o pojemności V= 470 m3 każda,
- osadniki wstępne 2 szt. OWP o pojemności każdej z komór V= 940 m3.
W tej części zostają zatrzymane na kratach większe zanieczyszczenia mechaniczne niesione przez ścieki. Blok piaskownika pozwala na wytrącenie zawiesin łatwosedymentujących i odwodnienie ich. Odseparowane skratki oraz piasek po odpowiednim przygotowaniu są wywożone na składowisko odpadów. Ścieki po przejściu przez piaskownik trafiają do dwóch równoległych komór napowietrzania wstępnego, gdzie w przypadku napływu ścieków zagniłych są odświeżane poprzez napowietrzanie. Następnie przez perforowaną ściankę działową przepływają do dwóch osadników wstępnych. Są to osadniki o przepływie poziomo/pionowym. W każdym z osadników jest 5 lejów osadowych. Wysedymentowany w lejach osadowych osad jest okresowo odprowadzany do zagęszczacza osadu wstępnego, skąd przez zbiornik osadu wstępnego jest kierowany do stacji odwadniania i higienizacji osadów. Ścieki z osadników wstępnych przepływają przez koryto pomiarowe ze zwężką Venturiego i dalej rurociągiem DN 1000 kierowane są do części biologicznej oczyszczalni.
Drugi stopień oczyszczania stanowi część biologiczna, do której dopływają ścieki po oczyszczeniu mechanicznym. W części tej następuje usuwanie ze ścieków zanieczyszczeń w drodze przebiegu procesów fizycznych i biochemicznych, które są udziałem mikroorganizmów zawartych w osadzie czynnym.
Część biologiczna obejmuje następujące obiekty:
- komorę rozdziału ścieków KR1,
- reaktor biologiczny nowy RBN,
- reaktor biologiczny stary – część "B" RBSB (obiekt powstały w wyniku modernizacji istniejących komór biologicznych),
- komorę rozdziału ścieków KR3,
- dwa radialne osadniki wtórne OWS o średnicy d=42m i pojemności V= 4110 m3,
- przepompownia osadu recyrkulowanego POR,
- stację dozowania PIX-u - stacja wyposażona jest w zbiornik magazynowy PIX-u o pojemności V= 28 m3 i pompę dozującą, dwumembramową ZMR 140 JESCO.
Układ oczyszczania biologicznego może funkcjonować jako dwa niezależne ciągi technologiczne. Rozwiązania techniczne w komorach rozdziału KR1, KR3 i KR4 oraz pompowni POR uwzględniają możliwość przełączenia strumienia osadów i ścieków w sytuacjach, kiedy będzie to konieczne. Osad nadmierny jest odprowadzany z każdego obiegu do zagęszczacza ZGON. Pompa osadu nadmiernego zainstalowana w pompowni POR pobiera osad z zagęszczacza ZGON i podaje go, rurociągiem tłocznym do części osadowej oczyszczalni, najpierw do zbiornika osadu nadmiernego ZON i następnie na zagęszczacz mechaniczny i wirówkę dekantacyjną.
W wyniku przebiegu procesu oczyszczania powstają:
- osad wstępny
- osad nadmierny z udziałem osadu chemicznego, który powstaje podczas symultanicznego strącania fosforu.
W układzie technologicznym oba te osady są rozdzielone aż do momentu końcowego odwodnienia i higienizacji w stacji SOO i SH. Te końcowe operacje mogą być prowadzone zarówno oddzielnie dla każdego z osadów, jak i wspólnie, w zależności od reżimu pracy stacji SOO i SH.
Osad wstępny wydzielony w osadnikach wstępnych OWS przepływa przez następujące obiekty i urządzenia, kolejno:
- zagęszczacz osadu wstępnego ZGOW o pojemności V= 400 m3, wyposażony w mieszadło prętowe, niskoobrotowe
- pompy osadu wstępnego w budynku krat BK
- zbiornik osadu wstępnego ZOW
- stacja odwadniania osadu SOO
- stacji higienizacji i załadunku osadu SH.
Osad nadmierny z pompowni POR przepływa przez następujące obiekty, kolejno:
- zagęszczacz osadu nadmiernego ZGON o pojemności V= 400 m3, wyposażony w mieszadło prętowe, niskoobrotowe
- pompownia POR
- zbiornik osadu nadmiernego ZON
- stacja odwadniania osadu SOO, parterowy budynek wyposażony w dwie wirówki typu D4 LC firmy Guinard, zagęszczacz taśmowy i wirówkę firmy Andritz S.A.S. oraz dwie stacje (odrębna dla osadu wstępnego i nadmiernego) przygotowania i dozowania polielektrolitu i inne urządzenia towarzyszące
- stacja higienizacji i załadunku osadu SH, wyposażona w mieszalnik wapna i osadu oraz w przenośniki ślimakowe do załadunku mieszaniny osadu z wapnem do kontenerów.
Zakończenie ciągu technologicznego stanowią urządzenia zrzutowe i rurociąg odprowadzający ścieki oczyszczone do odbiornika – Morza Bałtyckiego.
Oczyszczalnia po zakończonej w roku 2005 rozbudowie i modernizacji spełnia wymagania obowiązujących przepisów polskich oraz przepisów Unii Europejskiej.
Wskaźnik |
Stężenia dopuszczalne (zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym) |
Obecnie osiągane stężenia |
---|---|---|
BZT5 |
15 mgO2/l |
8,08 mgO2/l |
ChZT |
125 mgO2/l |
50,3 mgO2/l |
zawiesina ogólna |
35 mgO2/l |
7,7 mgO2/l |
azot ogólny |
10 mgN/l |
5,09 mgN/l |
fosfor ogólny |
1 mgP/l |
0,3 mgP/l |
Oprócz wymienionych powyżej na oczyszczalni istnieją również obiekty niezbędnej infrastruktury towarzyszącej, takie jak: budynki energetyczne, laboratorium, zaplecze socjalne, garaże i inne.
Metryka
- opublikował: Marta Roguska-Bartnikdata publikacji: 2013-04-26 10:39
- zmodyfikował: Marta Roguska-Bartnikostatnia modyfikacja: 2013-04-26 10:39
Metryka
- opublikował: Marta Roguska-Bartnikdata publikacji: 2013-04-26 10:40
Metryka
- opublikował: Marta Roguska-Bartnikdata publikacji: 2008-07-15 09:56
- zmodyfikował: Marta Roguska-Bartnikostatnia modyfikacja: 2013-04-26 10:40
REGULAMIN WPROWADZANIA NIECZYSTOŚCI CIEKŁYCH DO STACJI ZLEWNEJ (obowiązuje od 01.01.2024 roku)
Metryka
- opublikował: Marta Roguska-Bartnikdata publikacji: 2023-12-29 12:53
Metryka
- opublikował: Marta Roguska-Bartnikdata publikacji: 2023-12-29 12:53